Kontrast

Czcionka

A+ A-
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W CZERWIONCE-LESZCZYNACH
Poniedziałek: 07:00 - 17:00 Wtorek: 07:00 - 15:30 Środa: 07:00 - 15:30 Czwartek: 07:00 - 15:30 Piątek: 07:00 - 14:00

Loga (od lewej): Fundusze Europejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Województwo Śląskie, Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

„Kobieta w malarstwie” - wernisaż wystawy Józefa Hetmana

12 marca odbył się wernisaż wystawy Józefa Hetmana pn. „Kobieta w malarstwie”, połączony z wieczorem autorskim. Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

Józef Hetman - mieszkaniec Czerwionki, artysta z kręgu śląskich malarzy nieprofesjonalnych, zwanych artystami gołębiego serca i malarzami intuicyjnymi. Maluje od 1980 roku, jednak talent w kierunku sztuk plastycznych objawiał już w szkole podstawowej. Od 1976 roku związany był zawodowo z Kopalnią Szczygłowice, gdzie pracował jako ślusarz. Od 1984 roku pracował w kopalnianej dekoratorni malując plansze oraz dekoracje okolicznościowe. W 1990 roku został przeniesiony do oddziału szybowego, jako kreślarz w biurze konstrukcyjnym. W 2002 roku przeszedł na emeryturę i wtedy całkowicie oddał się swojej pasji. Maluje na płótnie, a od kilku lat zgłębia również tajniki rzeźby. Józef Hetman bierze udział w plenerach i licznych wystawach. Od 2007 roku jest zrzeszony w stowarzyszeniu Barwy Śląska. Jego obrazy znajdują się m.in. W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz w kolekcji mecenasa sztuki nieprofesjonalnej Stanisława Gerarda Trefonia w Rudzie Śląskiej. Interesuje go pejzaż, architektura, portret oraz sceny rodzajowe związane z ukochanym Śląskiem. Aktywnie propaguje wiedzę na temat sztuki intuicyjnej, biorąc udział w licznych prelekcjach organizowanych na terenie szkół i muzeów. Prowadzi również zajęcia i warsztaty malarskie, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jego twórczość została wyróżniona na licznych wystawach i konkursach.

„To już kolejna wystawa podczas której mamy ogromną przyjemność podziwiać Pana twórczość. Jestem przekonany, że kolejne wystawy przed Panem. Życzę wszystkiego dobrego, kolejnych długich lat działalności".

- mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

"Spotkamy się dziś w murach leszczyńskiego Zameczku. Na co dzień swoją działalność w tym miejscu prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, odbywają się tutaj różnego rodzaju zajęcia adresowane m.in. do dzieci i młodzieży, ale cieszę się, że ta wyjątkowa przestrzeń jest również miejscem takich wydarzeń, jak dzisiejszy wernisaż”

- dodał Burmistrz.

Do gratulacji i życzeń Burmistrza przyłączyli się również Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, a także zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy.

Na zdjęciu Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski oraz Józef Hetman, autor wystawy „Kobieta w malarstwie”

Na zdjęciu dwa obrazy autorstwa Józefa Hetmana

Moja wielka wołyńska rodzina

W piątek, 2 lutego 2024 roku, w leszczyńskim Zameczku odbył się wernisaż wystawy czasowej autorstwa Dariusza Kanaka pod tytułem “Moja wielka wołyńska rodzina”.

Wystawa przeniosła nas w świat Wołynia, krainy o bogatej historii i niezwykłych losach. Dzięki kolekcji fotografii, zdjęć i innych pamiątek, autor Dariusz Kanak opowiedział nam nie tylko o swojej rodzinie, ale także między innymi o historii wybranych miejscowości. Na wystawie mogliśmy poznać życie na wsi w powiecie kostopolskim, usłyszeć opowieść o żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza, czy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Dariusz Kanak, autor wystawy, to mieszkaniec Górnego Śląska, urodzony we Wrocławiu i mieszkający przez pewien czas w Sobótce. Potomek ludzi z Wołynia, od wielu lat zajmujący się historią kresów. Odbył wiele spotkań z byłymi mieszkańcami Wołynia, spisując i dokumentując ich historie. Zgromadził duże archiwum kresowe obejmujące zdjęcia, dokumenty i inne pamiątki. Część tego archiwum została zaprezentowana na wystawie “Moja wielka wołyńska rodzina”, której pierwsza odsłona odbyła się w leszczyńskim Zameczku, zaś od 23 lutego 2024 r. było można ją oglądać w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce.

Otwarcie wystawy w Leszczynach uświetnił wykład prof. Stanisława Niciei, historyka ze Śląska Opolskiego, autora wielotomowego dzieła „Kresowa Atlantyda” opisującego miasta i pomniejsze miejscowości rozsiane na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

Trudne losy swoich dziadków – Marii i Jana – przybliżył ich wnuk, Aleksander Żukowski, zaś wspomnienia Genowefy Ziółkowskiej wywodzącej się z Frankopola opowiedział Witold Ziółkowski.

Wystawa w leszczyńskim Zameczku była dostępna dla zwiedzających od 2 litego 2024 r. do 20 lutego 2024 r.

Na zdjęciu prelegenci, którzy zabrali głos podczas wernisażu wystawy Moja wielka wołyńska rodzina - prof. Stanisław Nicieja, Dariusz Kanak oraz Aleksander Żukowski

Mikołaj 2023

Ho, ho, ho… czy są tu jakieś grzeczne dzieci? Okazuje się, że w leszczyńskim Zameczku jest ich całkiem sporo! 6 grudnia odwiedził nas nie kto inny, jak sam święty Mikołaj!

Dzieci, na to spotkanie były doskonale przygotowane. Skrupulatnie, z wielkim zaangażowaniem i sercem przygotowały dla Mikołaja świąteczne kartki. Poprowadzone przez Wychowawczynie Placówki Wsparcia Dziennego warsztaty okazały się doskonałą okazją do integracji leszczyńskich mieszkańców. Dzieci zachwycone były choinką, no i prezentami od świętego…

Inicjatywa była wspólnym przedsięwzięciem Placówki Wsparcia Dziennego w dzielnicy Leszczyny oraz Spółdzielni Mieszkaniowej "KARLIK" w Czerwionce-Leszczynach.

Na zdjęciu chłopczyk wraz z Mikołajem. Chłopiec trzyma w rękach paczkę z prezentami

Zatańcuj z Nami - Leszczyniokami!

12 listopada, w ramach inicjatywy „Zatańcuj z nami - Leszczyniokami!”, zorganizowano III edycję balu. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy były lata 20. XX wieku.

Lata 20. XX wieku to dosyć charakterystyczna dekada. To czas dużych przełomów – kończy się wojna, wciąż postępuje emancypacja kobiet, niezwykle popularne są kabarety i rewie, zaczyna rozwijać się kino, następują duże zmiany w modzie – wszystko to składa się na bardzo charakterystyczny czas, który nasi „Seniorzy z Zameczku” z łatwością oddali na naszej imprezie. Bal karnawałowy w stylu lat 20. XX w. był doskonałą okazją do tego, aby przenieść się w czasie do tej stylowej dekady.

Bal to kolejne przedsięwzięcie, które „Seniorzy z Zameczku” zorganizowali we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową "KARLIK" w Czerwionce-Leszczynach.

Na zdjęciu uczestnicy balu w leszczyńskim Zameczku (zdjęcie grupowe uczestników)

Warsztaty z "Karlikiem"

Kolejna, wspólna inicjatywa zrealizowana we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową "KARLIK" w Czerwionce-Leszczynach. Tym razem przygotowaliśmy cykl spotkań pt. „Buduj swoją siłę w trudnych czasach!”.

W każdy poniedziałek, od 23 października r. do 20 listopada 2023 r., Ewa Stępniewicz - certyfikowany coach, trener komunikacji oraz psycholog i psychoterapeutka - prowadziła następujące warsztaty:

  • Wrażliwość to (nie słabość, a) wielka siłka! Spotkanie (nie tylko) dla kobiet - 23 października,
  • Efektywna komunikacja - to jedna z Twoich strategii na trudne czasy, więc ją odkryj! - 30 października,
  • Warsztat dla wtajemniczonych, czyli instrukcja obsługi rodzica! - 6 listopada,
  • Kryzys nie taki straszny jak go malują. Wzmacniaj się nawet jeżeli przeżywasz trudne sytuacje - 13 listopada,
  • Masz na stanie nastolatka? Pilnie potrzebne Twoje zrozumienie i wsparcie! - 20 listopada.

Na zdjęciu Ewa Stępniewicz prowadząca warsztaty z "Karlikiem"

Poznaj "Zamek"

19 września, w ramach inicjatywy „Poznaj Zamek”, zorganizowano spotkanie z przedszkolakami z Przedszkole Nr 1 z Oddziałem Integracyjnym "PROMYCZEK" w Czerwionce-Leszczynach. Dzieci poznały krótką historię Zameczku w Leszczynach oraz związane z nim legendy. Najciekawsza, zdaniem dzieci, okazała się ta o czarnym pokoju oraz Ernestynie. Przedszkolaki zwiedziły wszystkie pomieszczenia, w tym sale Placówki Wsparcia Dziennego oraz ogród.

Po powrocie do swojego przedszkola, dzieci przygotowały śliczne kolorowanki z wizerunkiem Zamku.

Na zdjęciu przedszkolaki słuchający opowieści o Zameczku w Leszczynach

Na zdjęciu kolorowanki z wizerunkiem Zameczku w Leszczynach wykonane przez przedszkolaków z Przedszkola Nr 1 z Oddziałem Integracyjnym "PROMYCZEK" w Czerwionce-Leszczynach

Finał Tygodnia Profilaktyki Uzależnień 2023 - Marsz Proflaktyczny

15 września, na zakończenie „Tygodnia Profilaktyki Uzależnień”, Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach oraz Placówka Wsparcia Dziennego w dzielnicy Leszczyny, na terenie leszczyńskiego Zameczku, zorganizowali Marsz Profilaktyczny pod hasłem „Stop uzależnieniom!”.

Marsz profilaktyczny miał za zadanie przypomnieć wszystkim, jak niebezpieczne, szczególnie dla zdrowia dzieci i młodzieży, są używki takie jak alkohol, papierosy, e-papierosy, narkotyki, ale również uzależnienia behawioralne: nadużywanie telefonów, zaburzenia odżywiania, stres i depresja.

Przemarsz zakończono symbolicznym wypuszczeniem w niebo balonów z hasłami profilaktycznymi.

Na zdjęciu uczestnicy marszu profilaktycznego, którzy trzymają w rękach balony oraz hasła profilaktyczne

Wakacje z Karlikiem

"Wakacje z Karlikiem" to lokalna inicjatywa, która odbywała się od 21 do 25 sierpnia na terenie leszczyńskiego Zameczku.

Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Karlik" przygotował dla mieszkańców szereg wydarzeń, które rozpoczęły warsztaty kulinarne dla dzieci. Najmłodsi pod okiem doświadczonego kucharza przygotowali mnóstwo kolorowych szaszłyków, które mogli własnoręcznie upiec na ogromnym grillu. Tego dnia odbyło się również wspólne pieczenie kiełbasek, a po nim zabawa w ogrodzie.

Drugim wydarzeniem, które odbyło się w ramach „Wakacji z Karlikiem” były warsztaty florystyczne. Ich uczestnicy wykonywali wianki w kolorach jesieni. Każdy z uczestników tego zadania musiał wykazać się kreatywnością, zaangażowaniem i cierpliwością.

23 sierpnia wychowawczynie Placówki Wsparcia Dziennego w Leszczynach zorganizowały "Dzień Otwarty", którego celem było zaprezentowanie działalności placówki:

„W trakcie przygotowanych przez nas zabaw i animacji dzieci mogły zobaczyć jak dobrze można się bawić w naszej świetlicy”
- podkreślały.

Czwartego dnia odbyły się zajęcia sportowe. Ich celem było propagowanie zdrowego trybu życia i cennego wpływu uprawiania sportu na zdrowie i dobre samopoczucie.

„Wakacje z Karlikiem” zakończyła  potańcówka na tarasie leszczyńskiego Zameczku. Wspólna taneczna zabawa cieszyła się sporym zainteresowaniem zarówno najmłodszych mieszkańców, ale także seniorów i młodzieży.

„Dziękujemy uczestnikom wszystkich wydarzeń za obecność. Mamy nadzieję, że podczas tych kilku dni, każdy mógł znaleźć wśród naszych propozycji coś dla siebie. Dziękujemy Spółdzielni Mieszkaniowej "Karlik" za sfinansowanie wydarzeń w ramach prowadzonej działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej. Wielkie podziękowania kierujemy również na ręce prowadzących poszczególne warsztaty i zabawy” - podkreślają organizatorzy.

Galeria zdjęć z wydarzenia znajduje się w artykule "Wakacje z Karlikiem" zamieszczonym na stronie Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach w zakładce Aktualności.

Śniadanie na trawie. W zdrowym ciele – zdrowy duch

W dniu 19 czerwca 2023 r., już po raz trzeci, na leszczyńskim Zameczku zorganizowano „Śniadanie na trawie”. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było: „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Czerwionce-Leszczynach, Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Czerwionce-Leszczynach oraz Szkoły Podstawowej Nr 7 w Czerwionce-Leszczynach rozpoczęli „śniadanie” nietypowo, bo od treningu sportowego. Pani Agnieszka, profesjonalna trenerka fitness, przedstawiła gościom pogadankę na temat sportu oraz zdrowego trybu życia. Następnie przeprowadziła wyczerpujący trening. Dawkę energii zapewnił dzieciom pyszny poczęstunek. Na koniec Wychowawczynie Placówki Wsparcia Dziennego w dzielnicy Leszczyny zorganizowały dzieciom zabawy – rzucanie do celu, chodzenie na szczudłach. Dzieci chętnie korzystały z boiska i placu zabaw.

Dla wszystkich obecnych z pewnością był to mile spędzony czas.

Na zdjęciu uczestnicy wydarzenia "Śniadanie na trawie" podczas ćwiczeń z trenerką fitness

Na zdjęciu uczestnicy wydarzenia "Śniadanie na trawie" podczas pogadanki na temat sportu oraz zdrowego trybu życia prowadzonej przez trenerkę fitness

Na zdjęciu uczestnicy treningu zorganizowanego w ramach wydarzenia "Śniadanie na trawie"

Warsztaty wielkanocne dla dzieci

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom.

Tuż przed Wielkanocą na leszczyńskim Zameczku nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji - wspólnie z Wychowankami Placówki Wsparcia Dziennego w Leszczynach, rozpoczęliśmy oficjalne przygotowania.

Dzieci wzięły udział w niezwykle kreatywnych warsztatach. Pod fachowym okiem Kasi Kaczmarczyk z Kwiaciarni "Flider" wychowankowie Placówki wykonali urocze stroiki świąteczne. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci, powstały prawdziwe arcydzieła!

Na koniec uczestnicy warsztatów nagrały filmik z życzenia wielkanocnymi.

Wesołego Alleluja!

Grupowe zdjęcie uczestników warsztatów wielkanocnych, którzy w rękach trzymają wykonane przez siebie stroiki świąteczne.

Na zdjęciu trzy dziewczynki wykonywujące stroiki świąteczne.

Wystawa i warsztaty rękodzieła w leszczyńskim Zameczku

Za nami kolejna inicjatywa zrealizowana w ramach trwałości projektu pn. "Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta - PAL".

Prężnie działające na terenie Centrum Usług Społecznych "Złote rączki z CUS-u" oraz Panie z Ukrainy "Szydełkowanie z Pasją", Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czerwionce-Leszczynach oraz "Seniorzy z Zameczku" zaprezentowały prawdziwe arcydzieła. Każdy znalazł coś dla siebie - począwszy od ubrań, serwerów, łapaczy snów, po ozdoby i kartki wielkanocne.

Wystawę odwiedziły przedszkolaki oraz uczniowie leszczyńskich placówek. Dzieci wzięły udział w warsztatach szydełkowania i haftowania, wykonywania wielkanocnych palm i biżuterii.

W wydarzeniu udział wzięli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Pełnomocnik ds. Społecznych Aleksandra Chudzik, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach Celina Cymorek, Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach Beata Augustyn oraz mieszkańcy, którzy odwiedzili wystawę.

Wszystkim przybyłym dziękujemy za zainteresowanie inicjatywą i wiele miłych słów, jakie usłyszeli nasi Wystawcy.

Na zdjęciu między innymi Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Celina Cymorek, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach wraz z paniami z grupy "Złote rączki z CUS-u"

Na zdjęciu dzieci wraz z wychowawcami podczas oglądania wystawy rękodzieła w leszczyńskim Zameczku

Wystawa oraz warsztat rękodzieła

W najbliższy poniedziałek, 20 marca, w godz. od 12.00 do 16.30 na terenie leszczyńskiego Zameczku będzie możliwość:

  • zwiedzenia wystaw "Złote rączki z CUS-u", na której zostaną zaprezentowane prace z szydełka, oraz prac rękodzieła artystycznego (szydełkowe cuda, ozdoby wielkanocne i nie tylko) wykonanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czerwionce-Leszczynach i Seniorów z Zameczku,
  • wzięcia udziału w warsztatach szydełkowania (ubrania, ozdoby, serwety i inne arcydzieła).

Organizatorzy: Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach oraz Centrum Usług Społecznych w Czerwionce-Leszczynach.

Serdecznie zapraszamy!

Plakat informujący o wystawie i warsztatach rękodzieła w dniu 20 marca 2023 r. na terenie leszczyńskiego Zameczku

Walentynkowy Bal Karnawałowy

Świetna zabawa, muzyka, taniec, przyjaźń, integracja...

14 lutego 2023 r., na leszczyńskim Zameczku, Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach wraz z Placówką Wsparcia Dziennego zorganizowali Walentynkowy Bal Karnawałowy dla dzieci.

Huczne zakończenie karnawału było okazją do integracji wychowanków Placówki z innymi młodymi mieszkańcami naszej gminy, zwiedzenia Placówki i zachęcenia do uczestnictwa w stałych zajęciach świetlicy.

W ramach Programu Aktywności Lokalnej, Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje inicjatywy mieszkańców służące integracji lokalnej społeczności. Już jesteśmy ciekawi kolejnych inicjatyw...

Na zdjęciu uczestniczki Walentynkowego Balu Karnawałowego na tle specjalnie przygotowanej instalacji z motywem Love Na zdjęciu uczestnicy Walentynkowego Balu Karnawałowego w trakcie tańczenia

Uczestnicy Walentynkowego Balu Karnawałowego podczas tańczenia

Zatańcuj z nami - Leszczyniokami 2

13 listopada, w leszczyńskim Zameczku, już po raz drugi zorganizowano bal w ramach inicjatywy lokalnej pod nazwą "Zatańcuj z nami – Leszczyniokami".

Na parkiecie gościliśmy "Seniorki z Zameczku" w iście bajkowych strojach. Motywem przewodnim tegorocznego balu były bowiem postacie z bajek.

Świetna zabawa, fantastyczna muzyka, oryginalne stroje to gwarancja dobrej zabawy. Śmiało możemy powiedzieć, że bal ten staje się coroczną tradycją leszczyńskiego "Zameczku".

Na zdjęciu uczestniczki balu na leszczyńskim "Zameczku"

Inicjatywy w ramach „Tygodnia Profilaktyki Uzależnień”

W dniach 12-16 września 2022 r. w ramach organizowanego na terenie naszej Gminy „Tygodnia Profilaktyki Uzależnień” zorganizowano na terenie leszczyńskiego "Zameczku" szereg inicjatyw.

Pierwszą z nich było spotkanie (12 września 2022 r.) sędzi Anny Marii Wesołowskiej z przedstawicielami lokalnych władz oraz instytucji pomocowych.

Na zdjęciu sędzia Anna Maria Wesołowska, która trzyma bukiet kwiatów, oraz Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski

Wśród zaproszonych przez Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionki-Leszczyn Wiesława Janiszewskiego gości, znaleźli się:

  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda,
  • Pełnomocnik ds. Społecznych Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Aleksandra Chudzik,
  • Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach Celina Cymorek,
  • Wicedyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach Beata Augustyn,
  • Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach Grzegorz Skotnica,
  • przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach Tomasz Oparski i Anna Świenty-Leśniak.

W czasie spotkania omówiono kwestie związane z obowiązkami wynikającymi z ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich dla instytucji, między innymi Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach czy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach.

Z kolei 15 września zorganizowano konferencję z udziałem pedagogów szkolnych, której tematem były praktyczne aspekty obowiązującego „Gminnego Programu Profilaktyki”. Natomiast wychowankowie Placówki Wsparcia Dziennego w Leszczynach, której siedziba mieści się w "Zameczku", wzięli udział w projekcji filmów profilaktycznych dotyczących uzależnień behawioralnych.

Ostatnim wydarzeniem w ramach „Tygodnia profilaktyki Uzależnień” był Marsz Profilaktyczny z udziałem uczniów Szkół Podstawowych Nr 1 i 3 w Leszczynach. Uczniowie wraz ze specjalnie przygotowanymi na ten dzień transparentami, plakatami i balonami z hasłami profilaktycznymi przemaszerowali i manifestowali swój sprzeciw wobec uzależnieniom wokół "Zameczku". Na zakończenie tej inicjatywy przygotowano dla uczniów festyn z atrakcjami (fotobudka, zabawa z animatorami, zamek dmuchany i inne).

Na zdjęciu uczestnicy festynu na leszczyńskim "Zameczku" wraz (od lewej) z Moniką Hnatowicz wychowawcą Placówki Wsparcia Dziennego w Leszczynach, Dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach Celiną Cymorek oraz Burmistrzem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesławem Janiszewskim

Dancing

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach już po raz drugi zorganizował wydarzenie w ramach kategorii inicjatyw lokalnych "Zatańcuj z nami Leszczyniokami". Tym razem, na tarasie leszczyńskiego "Zameczku", zorganizowano Dancing.

Imprezę i świetną zabawę poprowadził profesjonalny dj - DJ SAYMON.

Taniec to najlepsza forma realizacji swoich pasji, wyrażania emocji, spędzania wolnego czasu, jak również integracji, stąd pomysł na tego rodzaju inicjatywę.

Dancing cieszył się dużą popularnością. Pokazał, jak dobrze potrafimy się bawić i integrować, również w wymiarze międzypokoleniowym. Na parkiecie mogliśmy zobaczyć matki i córki, rodzeństwa, małżeństwa, ba, całe rodziny i naszych niezawodnych seniorów.

Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.

Widok na taras leszczyńskiego "Zameczku", na którym bawią się uczestnicy Dancingu. Przed tarasem stoły i ławki dla gości zabawy

Dzieci, w tym z rodzicami i trzymające w rękach balony, tańczące na tarasie leszczyńskiego "Zameczku" w trakcie Dancingu

Tańczące dzieci podczas Dancingu na tarasie leszczyńskiego "Zameczku"

Święto Lemoniady

W upalny piątek, 22 lipca, przy leszczyńskim "Zameczku" Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach zorganizował dla dzieci "Święto Lemoniady", podczas którego miały one okazję skosztować pyszne owoce i napoje. Zanim jednak do tego doszło, dzieci musiały sprostać wyzwaniu: rozstrzygnąć, kóry owoc - arbuz czy cytryna - jest najbardziej orzeźwiający latem?

O ten zaszczytny tytuł rywalizowały dziewczyny (drużyna arbuza) oraz chłopcy (drużyna cytryny). Szereg zabaw i dyscyplin, a na końcu bitwa na wodne balony wyłoniły zwycięzcę - Cytrynę! Podczas tej zabawy wszyscy świetnie się bawili.

Wydarzenie organizowane w ramach trwałości projektu pn. "Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta - Program Aktywności Lokalnej".

Na zdjęciu dzbanki z lemoniadą cytrynową i arbuzową, a przed nimi talerz z plastrami arbuza

Na zdjęciu dzieci uczestniczące w bitwie na wodne balony

Dzieci wraz z opiekunami podczas malowania na folii stretch

Dzieci uczestniczące w Święcie Lemoniady pod leszczyńskim "Zameczkiem"

Dancing

Tego samego dnia, w którym obchodzimy Święto Lemoniady, czyli 22 lipca, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na leszczyński taraz Zameczku na dancing! Zabawa odbędzie się w godzinach od 19.00 do 21.00. Zapewniamy kawę, napoje, słodki poczęstunek oraz DJ-a. Wstęp wolny.

Wydarzenie organizowane w ramach trwałości projektu pn. "Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta - Program Aktywności Lokalnej".

Plakat informujący o organizowanym dancingu na leszczyńskim tarasie Zameczku w dniu 22 lipca 2022 r., w godz. od 19.00 do 21.00

Święto Lemoniady!

22 lipca, od godz. 10.00 do godz. 12.00, zapraszamy wszystkie dzieci do ogrodu leszczyńskiego Zameczku na Święto Lemoniady.

W ramach trwałości projektu pn. „Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta – Program Aktywności Lokalnej” Placówka Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach przygotowała moc atrakcji. W programie między innymi pyszna orzeźwiająca lemoniada oraz zabawa drużynowa „Balon z wodą będzie ochłodą”. Ciekawi Was, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? W takim razie, nie może Was zabraknąć!

Serdecznie zapraszamy.

Plakat informujący o wydarzeniu Święto Lemoniady, które odbędzie się w dniu 22 lipca 2022 r., w godz. 10.00 - 12.00, w ogrodzie przy leszczyńskim zameczku

Iście "kwieciście"!

Na terenie leszczyńskiego "Zameczku" będzie iście "kwieciście"! Już 23 maja, w godz. 10.00 - 17.00, serdecznie zapraszamy na cykl wydarzeń realizowanych w ramach trwałości projektu pn. "Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta – Program Aktywności Lokalnej”.

Na początek Lokalna Wymiana Roślin! Można przynieść swoje rośliny, nasiona, doniczki i wymienić je na inne. Do naszego zameczkowego ogrodu zaprosiliśmy także lokalne kwiaciarnie, aby umożliwić Wam wybór najlepszych roślin balkonowych. Pelargonie, forsycje, surfinie, begonie, petunie... cała gama kwiatów w jednym miejscu na Giełdzie Roślin. Koniecznie musicie tu być!

No i coś dla najmłodszych - warsztaty florystyczne dla dzieci, w trakcie których poznają tajniki florystyki, stworzą kompozycję dla mamy i twórczo spędzą czas. Warsztaty odbędą się w godz. 14.00 - 17.00. Zapisy w Zameczku i w Placówce Wsparcia Dziennego w Leszczynach do dnia 13.05.2022 r.

Serdecznie zapraszamy!

Plakat informujący o wymianie roślin doniczkowych na "Zameczku" w Leszczynach w dniu 23 maja 2022 r., w godz. 10.00 - 17.00 Plakat informujący o giełdzie roślin na "Zameczku" w dniu 23 maja 2022 r., w godz. 10.00 - 14.00 Plakat informujący o warsztatach florystycznych dla dzieci na "Zameczku" w Leszczynach w dniu 23 maja 2022 r., w godz. 14.00 - 17.00

Wystawa fotograficzna "Czerwionka-Leszczyny - okiem Strażaka"

Informujemy, że na terenie "Zameczku" w Leszczynach została udostępniona wystawa fotograficzna pt. "Czerwionka-Leszczyny - okiem Strażaka", która przedstawia historię pożarnictwa na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Wystawa zorganizowana dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej w Leszczynach oraz pani Mireli Kluczniok.

Serdecznie zapraszamy!!!

Zdjęcie przedstawiające wystawę fotograficzną pt. "Czerwionka-Leszczyny - okiem Strażaka" Zdjęcie przedstawiające wystawę fotograficzną pt. "Czerwionka-Leszczyny - okiem Strażaka"

Zdjęcie przedstawiające wystawę fotograficzną pt. "Czerwionka-Leszczyny - okiem Strażaka"

Dni otwarte Placówki Wsparcia Dziennego i ekopiknik

To było kolejne świetne popołudnie na leszczyńskim "Zameczku"!

23 września odbyły się Dni Otwarte Placówki Wsparcia Dziennego w dzielnicy Leszczyny. Piękną jesienną aurę dopełnili wspaniali goście - mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, którzy w tym dniu mieli okazję poznać Placówkę "od środka".

Wewnątrz Placówki wychowawcy przygotowali warsztaty kreatywno - techniczne, podczas których wykonywano "żywe obrazy". Była też okazja, aby zapoznać się z historią Placówki i zapisać dzieci na zajęcia.

Na zewnątrz budynku, również atrakcji było co niemiara. W ramach pikniku podsumowującego działania o charakterze ekologicznym przeprowadzono szereg warsztatów Eko.

Wychowawcy Placówki Wsparcia Dziennego w dzielnicy Czerwionka organizowali mnóstwo animacji dla dzieci, tj. Żywa Gra. Na naszych najmłodszych gości czekał dmuchany Zamek Balbinka. Każdy znalazł "coś" dla siebie!

Na zdjęciu żółta tablica korkowa, na której są zdjęcia z dziećmi z Placówki Wsparcia Dziennego z Leszczyn oraz informacja o Dni Otwartych Placówki Wsparcia Dziennego Podopieczni Placówki Wsparcia Dziennego podczas zajęć kreatywnych.

Dziecko biorące udział w jednej z zabaw. Obok stoją opiekunowie dziecka.

Opiekun Placówki Wsparcia Dziennego wraz z dziećmi podczas gry w mega planszę.

Dni otwarte Placówki Wsparcia Dziennego

13 września br. w Placówce Wsparcia Dziennego w dzielnicy Leszczyny odbyły się DNI OTWARTE.

Zaproszeni uczniowie leszczyńskich szkół mieli okazję zobaczyć i sprawdzić, jakie atrakcje czekają na dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe.

Wychowawczynie Placówki Wsparcia Dziennego w dzielnicy Leszczyny przygotowały na ten dzień mnóstwo atrakcji - tory przeszkód, mega gry planszowe, zabawy z chustą, balonowe zwierzątka i zamek dmuchany.

Dziękujemy dyrektorom, nauczycielom oraz uczniom za tak liczne zainteresowanie naszym wydarzeniem.

Dzieci, które chciałyby regularnie uczęszczać na zajęcia zapraszamy na kolejne dni otwarte wraz z rodzicami w dniu 23 września br. od 16.00 do 19.00.

Dzieci bawiące się chustą animacyjną Klanza

Animator wraz z dziećmi na mega grze planszowej.

Na zdjęciu dzieci przy zamku dmuchanym. Animator wraz z dziećmi gra na mega planszy rozłożonej przy zamku dmuchanym.

Dzień Sąsiada - wspólny grill

Wspólny grill to najlepszy sposób na integrację z sąsiadami!

Dlatego też, uczestnicy projektu zaprosili swoich Sąsiadów – wychowanków świetlicy, "Seniorów z Zameczku", Dzielnicowego oraz okolicznych mieszkańców Leszczyn do wspólnego grillowania.

28 lipca 2021 r. spotkaliśmy się wspólnie na terenach rekreacyjnych wokół "Zameczku".

Była idealna pogoda, wspaniałe towarzystwo, przemiła atmosfera, świetna zabawa i wyśmienite kiełbaski!

Kolaż z trzech zdjęć, na ktorych przedstawiono osoby siedzące przy stolikach i przy grillu podczas akcji "Dzień sąsiada". W lewym górnym rogu zaproszenie wspólnego grillowania.

Kolaż z czterech zdjęć, na których przedstawiono osoby uczestniczące w akcji "Dzień sąsiada". Osoby zasiadają przy stolikach i wspólnie biesiadują.

Nutka kawy

Kawa w towarzystwie przyjaciół, w pięknej scenerii i przy dźwiękach skrzypiec! Idealne poniedziałkowe popołudnie! Tak właśnie było w poniedziałek, 26 lipca 2021 r.

W ramach realizowanego projektu odbyło się spotkanie „Nutka kawy”.

Mieszkańcy Leszczyn, ale przede wszystkim uczestnicy projektu oraz "Seniorzy z Zameczku" mieli okazję napić się dobrej kawy, spędzić wspólnie miło czas i posłuchać utalentowanej Martynki Vorreiter, która zagrała piękny koncert na skrzypcach!

Wspaniały przykład integracji lokalnej, który z pewnością każdy z obecnych zapamięta!

Kolaż z trzech zdjęć, z których dwa przedstawiają spotkanie przy kawie przy "Zameczku" w Leszczynach. Na trzecim zdjęciu filiżanka kawy oraz napis "Dziękujemy".

Festyn z okazji rozpoczęcia lata

26 czerwca 2021 r. uczestnicy projektu wzięli udział w zorganizowanym na terenie "Zameczku" festynie z okazji rozpoczęcia lata.

Festyn był okazją do świetnej zabawy, ale również zaprezentowania prac dzieci w ramach konkursu „Poznaj Zamek”.

Cykl trzech zdjęć, na których przedstawiono działania w ramach festyny z okazji rozpoczęcia lata: na górnym zdjęciu uczestnicy projektu na tarasie "Zameczku" w Leszczynach, na drugim zdjęciu dzieci oraz osoba dorosła zwiedzająca wystawę prac przygotowaną przez dzieci w ramach konkursu "Poznaj zamek", zaś na trzecim zdjęciu prace dzieci z tegoż konkursu.

Ciuch za ciuch

Za nami kolejna inicjatywa w ramach realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach projektu "Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta - Program Aktywności Lokalnej " - bezgotówkowa wymiana ubrań "Ciuch za ciuch".

Akcja odbyła się 18 czerwca 2021 r. w godzinach od 10.00 do 14.00 na terenie "Zameczku" w Leszczynach.

Plakat zachęcający do udziału w akcji "Ciuch za ciuch", która odbędzie się 18 czerwca 2021 r. w leszczyńskim "Zameczku"

Kolaż zlożony z dziewięciu zdjęć, na których przedstawiono działania realizowane podczas akcji "Ciuch za ciuch"

Śniadanie na trawie

Za nami kolejne wydarzenie w ramach realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach projektu "Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta - Program Aktywności Lokalnej" - Śniadanie na trawie.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Uczestnikom, mieszkańcom oraz grupom szkolnym i przedszkolnym, które wspólnie z nami zjadły  śniadanie przy leszczyńskim Zameczku !

Plakat informujący o wydarzeniu "Śniadanie na trawie". Na plakacie znajdują się owoce i warzywa na drewnianej tacce położone na jasno-zielonym kociu leżącym na trawie. W tle koszyki i drewniany wóz oraz drzewa, krzaki i rośliny

Osoby uczestniczące w wydarzeniu "Śniadanie na trawie" - siedzą na kocach oraz na krzesłach przy stoliku

Zdjęcie przedstawiające produkty do spożycia podczas wydarzenia "Śniadanie na trawie". W tle "Zameczek" w Leszczynach.

Wystawa fotograficzna „Leszczyny sprzed lat”

Zameczek w Leszczynach, kościół, szkoła, ochotnicza straż pożarna, Piast Leszczyny …. - to one przez lata budują klimat Leszczyn.

Grupa mieszkańców – Uczestników projektu pn. „Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta – Program Aktywności Lokalnej” - postanowiła przypomnieć wszystkim dawne czasy. Powstała wystawa „Leszczyny sprzed lat”.

Zapraszamy mieszkańców Leszczyn oraz całej naszej Gminy do zwiedzania wystawy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

Plakat zapraszający na wystawę fotograficzną "Leszczyny sprzed lat". Po prawej stronie plakatu zdjęcia "Zameczku" w Leszczynach

Na zdjęciu widoczne dwie plansze z fotografiami, które zostały zaprezentowane podczas wystawy fotograficznej

Na zdjęciu osoby zwiędzające wystawę fotograficzną

Grupa dzieci podczas zwiedzania wystawy fotograficznej

Sprzątanie starego cmentarza

W sobotę, 8 maja, Uczestnicy Projektu realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach "Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta - PAL" wraz z członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon", brali udział w akcji sprzątania starego leszczyńskiego cmentarza.

Akcja była elementem wydarzeń w zakresie wartości przestrzeni, dziedzictwa kulturowego obszaru oraz możliwości samodzielnego dbania o otoczenie.

Była też okazją do integracji lokalnej społeczności oraz edukacji naszych dzieci w zakresie troski o nasze otoczenie oraz praktyczną nauką segregacji śmieci.

Na zdjęciu uczestnicy projektu wraz z członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon", którzy wzięli w akcji sprzątania starego leszczyńskiego cmentarza.

Mieszkańcy stworzą wyjątkową wystawę. Poszukiwane stare zdjęcia !

Zameczek w Leszczynach, stacja kolejowa, kościół, szkoła, pomnik, stadion, ratusz …. - to one przez lata budują klimat Leszczyn. Grupa mieszkańców – uczestników projektu pod nazwą „Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta – Program Aktywności Lokalnej” - postanowiła przypomnieć wszystkim dawne czasy.

Powstanie wystawa „Leszczyny sprzed lat”. Każdy może przyłączyć się akcji. Zdjęcia, które zostaną wykorzystane na wystawie można przynosić do „Zameczku” w Leszczynach do 30 kwietnia (w godzinach od 8.00 do 14.00). Zdjęcia zostaną zeskanowane i oddane.

Leszczyny sprzed lat - plakat zapraszający do współtworzenia wystawy fotograficznej. Na plakcie zdjęcie "Zameczku" w Leszczynach.

Dokumenty do pobrania:


Projekt "Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta – Program Aktywności Lokalnej" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa IX. Włączenie społeczne, Działanie 9.1 Aktywna integracja, Poddziałanie 9.1.5 Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym - konkurs