Kontrast

Czcionka

A+ A-
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W CZERWIONCE-LESZCZYNACH
Poniedziałek: 07:00 - 17:00 Wtorek: 07:00 - 15:30 Środa: 07:00 - 15:30 Czwartek: 07:00 - 15:30 Piątek: 07:00 - 14:00
Ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne, które zostały zaprezentowane podczas wystawy rękodzieła w leszczyńskim Zameczku

Wystawa i warsztaty rękodzieła w leszczyńskim Zameczku


20 marca 2023 roku na terenie leszczyńskiego Zameczku odbyła się wystawa i warsztaty rękodzielnicze zorganizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

Wśród wystawców, którzy tego dnia zaprezentowali swoje dzieła znaleźli się: Seniorzy z Zameczku, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czerwionce-Leszczynach oraz grupa rękodzielnicza z Centrum Usług Społecznych w Czerwionce-Leszczynach „Szydełkowanie z Pasją - Złote rączki z CUS-u”.

Swoje rękodzieło wystawiły również Panie z Ukrainy, które uczestniczą w projekcie konkursowym „Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy – Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Priorytet IX „Włączenie społeczne”, Działanie 9.2. „Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne”, Poddziałanie 9.2.10. „Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy – tryb nadzwyczajny”.

„Zorganizowana wystawa miała co najmniej trzy ważne wymiary. Pierwszym był wymiar estetyczny, ponieważ wystawione rękodzielnicze dzieła sztuki zachwycały mieszkańców gminy i okolicznych miejscowości, którzy zwiedzali wystawę. Oglądane z bliska rękodzieła przemawiają z taką mocą, że wydaje się, że nie mogły powstać jedynie dzięki wspaniałej wyobraźni i niewyobrażalnej zręczności ludzkich dłoni. Drugi wymiar zorganizowanej wystawy to bezpośrednie nawiązanie do jednej z najpiękniejszych, lecz i najbardziej wymagających tradycji śląskiej ziemi. Kobiety z naszego miasta i regionu zawsze były mistrzyniami rękodzieła. Zdolności te często były dziedziczone, a następnie rozwijane z nową siłą i wyobraźnią. Wystawa pokazała, że ta piękna tradycja trwa nadal. Trzeci wymiar wystawy dotyczy właśnie młodych osób odwiedzających wystawę i podziwiających zaprezentowane rękodzieło. Ich zachwyt potwierdza edukacyjny wymiar zorganizowanego przedsięwzięcia”

– podkreślały Monika Stępień-Grzegorzyca oraz Aneta Chojnacka z Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

Wystawę odwiedziły przedszkolaki oraz uczniowie leszczyńskich placówek. Dzieci wzięły udział w warsztatach szydełkowania i haftowania, wykonywania wielkanocnych palm i biżuterii.

W wydarzeniu udział wzięli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Pełnomocnik ds. Społecznych Aleksandra Chudzik, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach Celina Cymorek, Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach Beata Augustyn oraz mieszkańcy, którzy odwiedzili wystawę.

„Wszystkim przybyłym dziękujemy za zainteresowanie inicjatywą i wiele miłych słów, jakie usłyszeli nasi Wystawcy”

– podkreślili organizatorzy wydarzenia.

Wydarzenie odbyło się w ramach trwałości projektu pn. "Reintegracja i integracja stanowi przyszłość naszego miasta - PAL".